Jaký operační systém zvolit pro svůj počítač?

26.2.2008

Právě jsem dočetl článek posuzující vhodnost operačního systému Linux na osobní počítač. Jak to tak bývá u podobných článků, pisatel zformuje jeho obsah do jedné z následujících podob:

  1. Linux není vhodný jako operačního systém osobního počítače
  2. kromě hraní moderních počítačových her není žádného důvodu proč ho nepoužít, spíš naopak
  3. pisateli se článek rozpadne na výčet negativních zkušeností s oběma systémy, jimž se pokusí dát nějakou váhu, zhodnotit jejich četnost a vyjde mu který systém je lepší.
A zde se dostáváme k problému. Každý z těchto postupů odráží jen a pouze zcela subjektivní pocity uživatele, které sice vypovídají mnoho o obou systémech, ale neumožňují kvalifikované vyvození závěru.

Kdybych se chtěl pokusit zformovat článek do první podoby, popsal bych zde například mé zápolení se skenerem. Mezi zjištěním, že ovladač tohoto skeneru je obsažen ve verzi programu XSane potřebující některé novější knihovny, než má k dispozici můj operační systém a nainstalováním potřebných programů a knihoven, uteklo dlouhých 6 hodin. A to už používám Linux nějaký pátek. Několikrát během instalace skeneru jsem přemýšlel o update celého systému. Jen představa jak dlouho by mě trvalo umazání části paměti mého přeplněného PC a přeinstalace programů instalovaných z vedlejších repositářů, mě od toho odradila. Podobných příhod by se našlo určitě daleko víc.

V druhém případě bych zde zmínil, jak jsem před rokem kupoval notebook i s operačním systémem Windows s představou, že se vrátím k jeho používání. Mám zde několik her (oficiální instalačky), jež chodili na mých starých Windows 98. Z pěti her se mi podařilo nainstalovat jednu. Hru Spellcross, na níž jsem byl jeden čas závislí, se mi však bohužel nainstalovat nepodařilo. A to ani po stažení opravného balíčku pro Windows XP. Zklamán tímto a dalšími neúspěchy jsem se vrátil k Linuxu. Tam my ve Wine chodí dvě z těchto pěti her. Windows jsem doma viděl naposledy asi před třemi měsíci. Na Linuxu mě totiž přestala chodit USB klíčenka. Linux vyplivl jen takovou nic neříkající hlášku.

Tak jsem nastartoval mé draze koupené Windows XP. Po zasunutí klíčenky se Windows seknul. Následovali další dva pokusy s podobným výsledkem. Vrátil jsem se k Linuxu a vygoogloval tu nic neříkající hlášku. Zjistil jsem, že někoho potkalo něco podobného a vyřešil to až výměnou kabelu mezi USB zásuvkou a základní deskou. Zkusil jsem do usb zásuvky, do které jsem před tím strkal klíčenku zasunout klávesnici. Byla nefunkční taky. Tak jsem si zašel pro šroubovák a jal jsem se rozmontovávat notebook. Po chvilce a desíti vyšroubovaných šroubcích jsem zjistil, že to nebude tak jednoduché. Vrátil jsem notebook do původního stavu a začal hledat pozáruční servis. (Bohužel jsem si u notebooku poslaného internetem zapomněl aktivovat ten záruční) Když tu hle USB funguje.

V třetím případě bych zde zmínil mnoho zážitků s oběma systémy. Jako profesionální programátor v práci používající Windows, doma Linux jich mám opravdu hodně. Ač srdcem linuxák bych bohužel musel za vítěze prohlásit Windows. A je to divný, protože ted bych bez váhání volil Linux. Myslím si že jsem docela rozumný, pragmaticky uvažující člověk. Ideály typu svobodného software mi již nic neříkají a necítím potřebu někomu Linux vnucovat. (Vždy tomu však takto nebylo.) Proč u mě na celé čáře vyhrává Linux?

V dalším textu se pokusím nalézt odpověd na tuto otázku. První se však pokusím rozmluvit některým lidem koketování s Linuxem. Takže kdo by se měl Linuxu vyhnout:

Takže proč volím Linux já. Ve svém článku O svobodném software se zabývám problematikou otevřeného operačního systému. Je mnoho způsobů využití PC, při kterých je tato otevřenost nutností. Mnohokrát jsem se za svou kariéru programátora setkal z nesmyslně nastavenýma bariérama přístupu k operačnímu systému Windows. Tyto bariéry šli vysvětlit pouze obchodní politikou výrobce software umožněnou jeho postavením na trhu. Poslední události v této firmě, jako je uvolnění formátu souborů vytvářenými některými jejich produkty a snaha příslušné komise EU o vynucení dalšího otvírání rozhraní tohoto systému mi dávají za pravdu.

Nemyslím si že firma Microsoft v tomto směru zajde dál, než kam jí donutí zajít konkurence Linuxu a komise EU. I kdybych připustil, že jediným použitelným systémem pro osobní počítač je Windows, nepochybuji, že bez Linuxu by se Microsoft vydal zcela opačnou cestou. A zde je pro mě velmi významný důvod pro volbu Linuxu. Na rozdíl od Windows věřím ve správnost jeho cesty. Sice vím, že pokud se ukáže cesta Linuxu zásadní pro uživatele do takové míry, že by změnila postavení Microsoftu na trhu, Microsoft svou cestu změní a z těchto výhod budou těžit i uživatelé Windows. Ale já prostě věřím, že je třeba jít tou správnou cestou a to hned ted.

První důvod pro Linux bych měl. Ted nastíním další. Mnohokrát jsem přirovnával používání Windows k bruslení na zamrzlému rybníku, v němž je mnoho prosekaných děr. Chvilku trvá, než to člověk dostane do nohou a naučí se plynule bruslit bez občasných koupelí ve studené vodě. Linux jde trochu jinou cestu co největší konfigurovatelnosti. Je to to co dělá začátečníkům v Linuxu velké problémy. Krasojízda naučená z Windows se v Linuxu dělá těžko a je uživateli spíše na překážkou. Avšak možnost jet rovně sebou přináší velkou variabilitu, s níž někdy člověk ztrácí cíl a potřebuje mnoho informací. Bruslení mezi dírami je častokrát mnohem efektivnější, ale pro mě velmi svazující. Jako mírně zkušenějšímu uživateli Linuxu, ve mě vyvolává kopřivku. Prostě někde uvnitř chci jet rovně. Již od malička dělám věci trochu jinak než okolí a je-li někde nějaké omezení, vždy na něj během chvíle narazím.

Tento pocit umocňuje jistá nestálost v nastavení Windows. Dnes mi například v práci zmizel jeden ovladač USB zařízení a trvalo mi půl hodiny než jsem identifikoval problém, patřičný ovladač našel a nainstaloval. Tyto události nejsou ve Windows neobvyklé. V Linuxu jsou většinou podobné problémy způsobeny převážně hardwarem.

Takže pokud někdo potřebuje věřit, že je jeho operační systém vytvořen s cílem plné použitelnosti, má rád počítače a je ochotný z počátku věnovat nějaký čas učení se. Pokud je ochotný tolerovat některé nedotaženosti systému a menší množství napsaného software za plnou kontrolu nad systémem a větší jistotu, že ten jeho systém jaksi nepotratí ovladače a nastavení, pak je Linux určitě tou správnou volbou. Ti ostatní jsou v jiné situaci než já a bohužel jim nedokáži s čistým svědomím Linux ani doporučit ani rozmluvit. Musíte si najít jiný zdroj informací.


Zpět na hlavní stránku.