Web je plný konspiračních teorií.

21.5.2008

Nevím jestli je to tím, že z větší části ignoruji aktuální dění ve společnosti, nebo mojí natvrdlostí, ale k tomuto zjištění jsem došel až během minulého týdne. Docela mě to zaujalo, protože jsem tak nějak nachylný k víře že tuto planetu řídí někdo v pozadí. Od malička se snažil mě v tom utvrzovat můj otec, různými málo pravděpodobnými teoriemi. Taky by pro mě byla velká úleva vědět, že běh planety nemají v rukou politici, ale nějaký osvícený vládce v pozadí.

Vše začalo tím, že mi jeden hráč DK poslal odkaz na film Peníze jako dluh. Při sledování tohoto videa jsem si vzpoměl, že jsem o něčem podobném před několika lety četl článek v jednom velice nedůvěryhodném časopise. Ovšem článek jako takový se mi docela líbil a zdál se mi i lépe pochopitelný a věrohodnější než tento film. Pokud to však mohu jako neekonom posoudit. Hlavně návrhy prezentované v druhé části filmu na mě působili dost utopisticky.

Z filmu nepřímo vyplnulo že veškerou moc nad našimi životy drží skupina bankéřů. Vzhledem k tomu, že vzdělání těchto lidí je většinou velmi úzce zaměřené a to na oblast ekonomie, mě toto zjištění trochu znepokojilo. Moc ekonomům nevěřím. Myslím že pokud se společnost rozhodne jakým směrem má jít, ekonomie najde nejlehčí a nejkratší cestu k tomuto cíli. Ovšem ekonomové mají tendenci tvořit s ekonomie autonomní systém a směrovat všechny prostředky k zvyšování životní úrovně. (Vememe-li v úvahu poznatky načerpané z předchozího filmu, je jen otázkou, zda mají jinou možnost.) Pak většinou ostatní vědecké obory ignorují a budují z tohoto světa sít dopravních tepen procházejících smetíštěm a kontaminovanými plochami sloužícími k pěstování karcinogeních potravin.

Pro mě jako člověka který, když sem tam neodjede na víkend do hor a nevidí kolem sebe co nejméně umělých věcí, se cítí dost flustrovaný, je tato představa nepřijatelná. Ekonomové by mohli nasměrovat tuto společnost jiným směrem. Otázka je však jestli chtějí. Zdá se mi že se chovají, jako malý uražený kluk, kterému někdo sebral jeho oblíbenou hračku. (V tomto případě globální, celosvětový, ekonomický růst.) Místo aby se zapojili, se snaží dokázat, že jakýkoliv výplod z hlav ekologů je nesmysl a krok špatným směrem.

Ekonom vás bude přesvědčovat, že je daleko lepší sprasit tuto planetu a pak díky vytvořeným hodnotám, navýšeným o úrok za tudo dobu, vzniklé škody zalátat. Trochu však nechápu jaká by byla pozice člověka v budoucnosti, žijícího na smetišti, nemajícího ani v rukou čisté technologie jež by použil použil pro zlepšení situace. Co bude pak za hodnotu ten úrok? Jen další půjčka, kterou si někdo zařídil od bank, nebo nějaké železobetonové monstrum znečistující planetu ve velkém? Kdo bude investovat do vědy, když průmyslu se vyplatí jen investivat do aplikované vědy? Co může tato aplikovaná věda vědět o pochodech na naší planetě? Nevedou nás ekonomové opravdu k celkovému kolapsu? Nejsem zastáncem nekritického pohlížení na současnou činost ekologických organizací, ale mám-li si vybrat mezi ekologem a ekonomem, vyberu ekologa.

To byli důvody proč jsem se začal zajímat o pravdivost této teorie. A vzápětí jsem narazil na film Zeitgeist. Působil na mě jako snůška drbů a hypotéz. Ovšem na druhé straně se jednalo a docela napínavou a zajímavou podívanou a v žádném připadě nelituji, že jsem jej viděl. Autoři si určitě nedělali velké starosti s ověřováním faktů, spíš se věnovali způsobu jejich prezentace, což určitě nepřidá na věrohodnosti. Avšak vysvětlují určité události, jež zůstávají díky zájmu mocných skryty. Druhá část filmu pojednávala o událostech 11 září. Považoval jsem za nutné si je ověřit.

Po chvilce googlování jsem nalezl tuto stránku. V žádném případě se mi nejedná o to nasměrovat vás na tento blog. (I když nevím, nečetl jsem ho.) Zaujali mě však zde sesbírané videa. Hlavně pak Blueprint for Truth a Mysteries - Demolitions.

Nikdy bych nevěřil že budu pochybovat o těchto událostech. Ovšem předkládané filmy ve mě zaseli mnoho pochybností. Při porovnání s podobnými stránkami obhajující oficiální teorii jsem zde našel několik nesrovnalostí. Avšak důvěryhodnost vyvracejících materiálů nebyla o nic větší, než těch prokonspiračních. Například absence otvoru v pentagonu byla vysvětlována několika způsoby. (Křídla byli vtáhnuty do budovi, otvor je dole v přízemí.) Proč proboha tyto spekulace? Vždyt Určitě existují vědecké metody jak přesně zjistit jak to bylo a spousta videozáznamů těchto událostí. Není největším prokonspiračním důkazem postup americké vlády.

Zkusme se na chvíli zamyslet nad úlohou tisku v této události. Zadejme do googlu heslo 11.září V první desítce je více odkazů na stránky o konspiraci, než ostatních. Najdete zde jediný článek vypadající jako z oficiálního zdroje. V prvních odstavcích zde autorka článku píše že navzdory faktům velká část americké populace, hlavně té internetové, věří v konspirační teorie. Dále pak tvrdí Ještě loni v srpnu podle průzkumu Univerzity v Ohiu více než třetina Američanů věřila, že vláda při útocích minimálně asistovala.

Kdyby se třetina američanů v noci přežírala zmrzlinou, určitě by o tom naše zdělovací prostředky psali více. Možná by se i zeptali nějakého odborníka, třeba psychologa, na důvody. Když se však jedná o takovou banalitu, stačí pohrdavý článek. Ani není nutné shlédnout filmy o které se jedná, předložit nějaký důkaz, nebo něco podobného. To že jim nezáleží na lidem co po mnoha podvodech jak ze strany vlád, tak ze strany tisku jsou ochotni věřit čemukoliv, se ani nedivým. Je mi však líto lidí jež mají stále potřebu věřit oficiálním verzím a dávají jim do ruky místo pravdivých informací podobné kecy.

Po této události jsem se rozhodl sesbírat více informací o konspiračních teoriích obecně a ještě o tom asi v budoucnu napíši. Toto téma mě zajímá a vzhledem k tomu jak nás masíruje tisk a obelhávají vlády nemusí být člověk šílený aby něčemu takovému věřil. Určitě ne víc než ten co věří oficiálním verzím předkládáným našimi medii. I když jak se z nám, budu vše držet jen v hypotetické úrovní a žádný benefit mě toto zkoumání nepřinese.

Jde taky trochu o to, že mám po přečtení mnoha článků pocit, jako by zde byl velký zájem přirovnat konspiráční teorie k něčemu pro mnoho lidí šílemému a nepravdivému. Například k setkání se zeleným mužíčkem, či k představě že nás ovládá tajná organizace tipu svobodní zednáři, jež je prorostlá celou společností. Přitom může jít o rozumné teorie pro něž mluví mnoho faktů. Jde jen o to slovem konspirační zdiskreditovat cokoli co se mocným nehodí do krámu.

Kdo by věděl o nějakých odkazech, umožňujících mi udělat si obrázek o konspiračních teoriích, pošlete mi je prosím na můj mail. Budu vděčný za každý odkaz.


Zpět na hlavní stránku.