Hledám pomocníky pro tvorbu her

19.11.2007

Chtěl bych založit tým pro tvorbu her. Přijmu každého kdo mi bude ochotný trochu pomoc. Pro členství v týmu pak bude ochotný s ohledem na své znalosti taky trochu dělat to co je potřeba a v případě nutnosti své znalosti prohlubovat. Samozřejmě jde o dobrovolnou činnost, takže pokud to bude jen trochu možné budu brát ohled na to co kdo dělat chce.

Hledám hlavě grafiky, programátory, adminy, testery ale i lidi co by se chtěli jen podílet na psaní helpu, nějakého článek na naše stránky, přelladu, nebo jinak pomoc. U programátorů vítám některé z těchto znalostí: C, C++, java, php, javaScript, databáze (postgres,mySQL), css, html. Taky by se mi hodil nějaký koordinátor, který by po kozultaci se mnou všechno řídil. Rád bych se plně věnoval návrhu her, jejich parametrizaci a programování obtížnějších algoritmů. Mím snem je přenechat ostatní činnosti na jiné čleby týmu.

Vytvářet hry zkouším asi 3 roky. Jako zkušenému programátorovi mi návrh a naprogramování hry aby fungovala tak jak má včetně přijatelné chybovostí nedělá problémy. Horší je to s grafikou. Nechci však dělat klasické komerční hry a grafika stačí i chudší. Dávám přednost kresleným věcem. Ovšem byl-li by nějaký 3D grafik ochotný spolupracovat, jeho znalosti bych využil. Mám přesnou představu kam bych chtěl ve vývoji her směřovat. Chtěl bych dělat strategické hry s důrazem na logiku. Snažím se dělat minimalistické hry. Trochu popíši co si pod tím představuji.

Hra by měla mít jen tolik postav a každá postava jen tolik vlastností, kolik je potřeba k dosažení mého záměru. Totéž platí i o prostředí v němž se tato hra odehrává. Celé prostředí hry by mělo být jednotné pro celou hru. (Žádný speciální kód kromě inicializace pro jednotlivé levely, nebo části map.) Prostředí v němž se hra odehrává by mělo být kontinuální a reagovat podle své vlastní logiky pouze na chování hráče. Ostatní postavy by neměli využívat informace jež nejsou přístupné hráči a vystačit si s vlastní umělou inteligencí . Na úspěch ve hře hráč potřebuje jen svou logiku, strategické cítění a ve vyjímečných případech i postřech a předvídavost. V žádném případě nesmí hráč získávat body tím že něco nakliká, či jinak získá nějakou bezduchou činností. Hráč by měl být v pohodě a na hru dostat tolik času kolik potřebuje. Hra by mu neměla utéct.

V dalších odstavcích popíši své hry a vysvětlím s jakým záměrem byli vytvářeny. Jejich odzkoušením získáte lepší představu co chci. Tyto hry byli jen experimenty testující jednotlivé aspekty mé budoucí geniální tvorby-). Tak jak získávám zkušenosti chtěl bych dělat komplexnější a rozsáhlejší hry. A právě k tomu pořebuji pomoc. Mým primárním cílem není zisk, spíše úspěch vyplývající z mého snažení popisovaného v tomto článku. Pokud by se v budoucnu podařilo získat nějakým způsobem peníze, rád je spravedlivě rozdělím mezi nás všechny. Rád bych kdyby členové týmu z větší části souhlasily s mími cíly. Pokud by měl někdo jen pocit, že mu spolupráce se mnou přinese nové znalosti a zkušenosti, spolupráce je možná, ale prosím nepřesvědčujte mě že tou či onou změnou dojde k většímu úspěchu hry, pokud tato změna odporuje mím představám.

Asi před třemi roky jsem začal dělat hru Babala. Jedná se o jednoducho logickou hru. Zápletky je dosaženo konstrukcí jednotlivých kol. Má určitý strategický potenciál, ale je malý a nedá se s ním moc pracovat. Tuto hru jsem dělal asi 10 měsíců. Nejvíc práce zabralo vytvoření jednotlivých kol. Šlo však o zajímavou práci.

Pak jsem dělal hru cetris. Jedná se o velmi jednoduchý javovský applet. Snažil jsem se udělat hru podobnou tetrisu, obohacenou o nový strategický prvek. Tuto hru jsem měl hotovou za měsíc. Mám další nápady jak ji rozšířit, ale to by asi mělo cenu jen v případě změny grafické části hry. Když by chtěl někdo udělat pěknou grafiku a lepší skóre, dala by se propašovat na stránky s on-line hrami a získat tak nějaká reklama.

Asi před rokem a půl jsem dostal nabídku, že bych mohl navrhovat hry pro určitou firmu. Ti co se v této oblasti pohybujete asi víte jak to dopadlo. (špatně) Z tohoto období mi zbyla hra Eda. Jedná se o něco na principu dosovkých wikingů. Prostředí je však zasazeno jinam. Jedná se mobilní javovskou hru. Při jejím návrhu jsem neodhadl velikost postav, takže se na mobilu hrát nedá. (Stačilo by však zmenšit o polovinu bitmapy) Taky vadí že není dotažen pohyb postav. Hlavní postavou je skákající klokan, který se v návrhový verzi posouvá. Přičemž hra je založena na granularitě jeho pohybu. Kdo by měl zájem, zašlu mu verzi hry, jež by si mohl spustit bud na simulátoru, nebo nějakém PDA. Platí o ní to samé co o cetrisu. Tato hra je však daleko náročnější na grafiku i logiku. Vymyslet další kola by byla zajímavá práce.

Asi před rokem a čtvrt jsem začal dělat hru papalot . Do této hry jsem vkládal naděje na masovější rozšíření. Mám hotovou alfa verzi, která by však chtěla obohatit o teréní překážky a tím do ní v nést další rozměr. Taky jsem chtěl trochu vylepšit chování postav a naučit je nějaké fígle. Kdyby se našel grafik ochotný mě pomoc, strašně rád bych tuto hru dokončil.

Ted pracuji na hře WMW. Začal jsem před rokem, ale řekl jsem si že bych měl nasbírat nějaké zkušenosti s webovými hrami. Hrál jsem toho hodně a zabralo to velmi mnoho času. Zvlášt ta poslední a asi nejhorší hra travian. Z rozčarování nad ní jsem napsal tento článek. WMW by mohl být asi největším lákadlem pro budoucí spolupracovníky. Hru na webu budu tak jednou za 14-dní updatovat. Takže kdo má zájem ji může sledovat a později se zůčastnit testingu, či jinak se na ní podílet. Je to první projekt kde využívám ve větší míře php, css a javascript. Takže omluvte zhoršenou kvalitu obrazu. Pokud můžete tak zapomente na IE, ten mi na linuxu zatím neběží.

Prosím všechny případné zájemce, aby možnost spolupráce důkladně zvážili a věnovali pozornost zjištění si všech informací. Všichni vážní zájemci budou vítáni a pokud vám budou chybět nějaké informace, rád je poskytnu. Zrovna tak bude vítána jakákoliv reakce na mé hry.


zpět