Proč Travian ne?

14.11.2007

Na tuto otázku je jednoduchá odpověd. Protože dobré hraní Travianu stojí hodně peněz a času. Nemám nic proti placení webových her. Vytvoření dobré hry stojí mnoho peněz a její hraní přináší mnoho zábavy. Tak proč za to nezaplatit? Ovšem jsem přesvědčen, že by se mělo platit za hru, nikoliv za výhru. Jinak ta hra jaksi ztratí smysl. Travian má dva limity – čas a suroviny. Oba dva tyto limity se dají prolomit zlatkami, které se kupují za peníze. Tyto zlatky pak lze v určitých fázích hry smysluplně utrácet bez limitu. Jak na to vám popíši v tomto článku. Pro ty bystřejší z toho vyplyne proč tuto hru nehrát, ostatní se snad něco přiučí.

Zlatky lze koupit pomocí mobilu v dosti nevýhodném kurzu 2,25:1, nebo je možné použít platbu přes PayPay, Moneybookers či platební kartu, kde se při nejvýhodnějším tarifu dostanete někam ke kurzu 1:1. Tyto zlatky jdou vydělat také tím že nalákáte do Travianu další hráče. Vzhledem k tomu že hra probíhá na více serverech současně, můžete použít malé lsti a vydávat se za tyto nalákané hráče sami. Takže na jiných serverech začnete několik nových her jež po dosažení určité bodové hodnoty ukončíte. To pak přinese Travianu další slávu ve formě statistik hrajících lidí a vám kýžené zlatky. Během mého hraní mě dva lidi slibovali i získání zlatek podvodem. Odmítl jsem, takže nevím zda by se to povedlo.

Takže pěkně od začátku. Po startu hry je nejlepší 3-7 dní vyrábět surovinová pole. Je nutné chodit na PC co nejčastěji, ideálně v době kdy máte suroviny na další surovinové pole. Pak si udělat armádu a skočit na ty v okolí co nevědí o co jde, nebo jen vydělávají zlatky a co nejvíc si naloupit. V Travianu se útokům za účelem zisku surovin říká farmení. V této fázi hry jsou jediným limitem suroviny. Jediný rozumný způsob jak utratit zlatky je 25% k produkci každé ze surovin. Tato investice má velký efekt a je pro dobré umístění skoro nezbytností.

Vesnice těch hráčů co začínají ve stejný čas jsou umistovány do stejných oblastí. Proto pokud chcete hrát s kamarády, je dobré zvolit stejnou oblast a začít v podobný čas. Ty co by chtěli trochu zašvindlovat, můžou požádat kamaráda, at založí v tento čas některé vesnice jež pak budete moc bezpečně farmit. Tyto vesnice je dobré vytvořit z jiného PC a trochu jim zvednout produkci.

Budete-li v první fázi hry úspěšní, začněte farmit i aktivněji hrající hráče. Nejenom získáte více surovin, ale hlavně jim zamezíte v farmení okolí a více surovin zbude na vás. Tím jak budete úspěšný v farmení a budete stavět další surovinová pole se časem dostanete na časový limit. (Budete mít více surovin, než stačíte utratit a to i když budete stavět vojáky.)

Pokud se budete dostávat k tomuto limitu, stavte i budovy kvůli kulturním bodům. Je důležité postavit co nejdříve další vesnice. Pokud máte štěstí na sousedy, dá se naloupit dost surovin a do této situace se dostanete velmi rychle. Budovou která vám získá kulturní body je hlavně ambasáda, kterou postavte tak na 15. level.

Když začnete narážet na časový limit, můžete suroviny investovat do výzkumu nových armádních jednotek, či do výzkumu jejich výzbroje. Toto se vyplatí hlavně v případě, kdy zisky z loupeží jsou veliké a vylepšení armády má velký účinek. Z časového limitu se dostanete tím že založíte novou vesnici. Podívejte se za jak dlouho můžete tuto vesnici založit a zbývá-li vám dlouhá doba investujte zlatky do dostavení dlouho trvajících staveb, nebo pokud nestíháte zadávat v čas stavbu nových budov, dejte si plus účet.

Plus účet vám dovolí umístit jednu stavbu do vyčkávací smyčky a tím omezit docházku k PC. Pokud nějakou stavbu umístíte do vyčkávací smyčky a další budovu stavíte, po zvolení dostavit rozpracované budovy v dané vesnici, se vám ukončí obě dvě budovy. Nové vesnice umístěte směle do vzdálenosti 5-15 polí od hlavní vesnice do oblasti hustě poseté oázami. To vám umožní farmit větší oblast a zvětšit oázami produkci vesnice. Nové vesnice je třeba ze začátku z ostatních vesnic důkladně zadotovat. To vede i k určitému zbavení se surovin a přestanete narážet na časový limit.

Po postavení 2-3 vesnic si začněte hledat multicropy. Jedná se o zvláštní políčka, které obsahují více obilných polí než ostatní. Převládá názor že tyto políčka mají velký vojenský význam. V dalším textu vám však ukážu že jejich význam může být i ekonomický. Multicropy jsou dvojího typu. Malý s 9-ti obilnými poli a velký s 15-ti. U těchto políček je také velmi důležité sousedství obilných oáz. Pro další vaši budoucnost je velmi důležité najít multicrop s 15-ti obilnými poli, který má v sousedství minimálně dvě dvojité obilné oázy (nebo jednu dvojitou a dvě jednoduché). V ideálním případě více.

Multicropy je dobré hledat již v dřívější fázi hry a v stavění vesnic pokračovat směrem k dobrému multicropu (k tomu co má v sousedství dostatečné množství obilných oáz) Někdy při vlastnění 5-7 vesnic můžete začít v získávání nových vesnic dobýváním. Dobýváním získáte již vyvinutou vesnici, která již produkuje kulturní body. Tím urychlíte rozvoj. V této době již přebytek surovin bude obrovský. Pokuste se je investovat do tvorby kulturních bodů přes radnice a do výzkumu ve vojenské oblasti.

Udělejte si speciální vesnice pro produkci obraných jednotek s výzkumem přes zbrojírnu, speciální vesnice s útočnýma jednotkami pro farmení s výzkumem přes kovárnu, speciální vesnice s útočnými jednotkami pro boření (katapulty a beranidla) s výzkumem přes kovárnu a jednu vesnici se špehy s výzkumem přes kovárnu i zbrojírnu. V některých vesnicích můžete jen vyrábět kulturní body a transportovat suroviny.

Pokud v této fázi hry nestačíte utratit všechny suroviny do výzkumů a staveb, pak hrajete dobře a věnujete tomu tolik času a zlatek, kolik dobrá hra potřebuje. Nebudu zde zdůrazňovat, že je dobré mít neustále zapnuté +25% na suroviny a skoro nezbytné +25% na obilí. Zde přichází na řadu využívání možnosti ukončení staveb zlatkami. Zbytečně nehoňte stavbu surovinových polí v hlavní vesnici, protože ji budete stěhovat. To však neznamená že se v této vesnici nevyplatí stavět surovinová pole nad úroveň 10. Ty se vám vyplatí, už proto že můžete v hlavní vesnici udělat větší armádu.

Tak ted to nejdůležitější. Dejme tomu že máte kolem 10 vesnic, z nichž jedna je multicrop s 15 obilnými polemi s nejlépe třemi dvojitými obilnými oázami. V tomto multicropu máte postavený surovinový pole na 10 level. Máte zatím 4 sýpky a 2 sklady na levelu 20 a máte zabraný 2 obilný oázy. Z ostatních budov toho zatím moc nepotřebujete. Snad jen to co vám umožní postavit pár vojáků k dobití oáz, hrdinský dvůr, pekárnu a mlýn. Zbytek dostavíte později. Pak je nejlepší čas přestěhovat hlavní vesnici. Zvolte hlavní vesnicí tento multicrop a přesměrujte do tohoto multicropu všechny toky surovin.

Začněte pomocí dokončit rozpracované stavby v této vesnici dostavovat všechna surovinová pole na co nejvyšší level. Pokud se vám zaplní sýpky, směnte pomocí NPC obchodníka obilí za ostatní suroviny. Pokud vám nestačí sýpky a sklady dostavte další a někdy kolem levelu surovinových polí 12 zaberte poslední oázu. Až dostavíte všechna surovinová pole do vysokého levelu (dá se 17-18) dostavte vojenské budovy a začněte plnit multicrop vojáky. Budete muset zbourat nějaké sýpky a sklady.

Vzhledem k tomu, že produkce obilných polí je oproti ostatním surovinám násobena nejenom 25% za mlýn, ale i 25% za pekárnu a vzhledem k tomu že se produkce násobý 2,5x za 3 dvojité obilné oázy, celková produkce hlavní vesnice oproti té staré se zdvojnásobí a stavba půjde rychleji. Chce to však bohatě dotovat zlatkami a to jak urychlení stavby, tak směnu obilí za ostatní suroviny. Normální obchodník to nezvládne, takže přichází na řadu NCP obchodník. Navíc obilí v kurzu 1:1 k ostatním surovinám se jinak mění dost těžko.

Zde můj zájem o Travian ochabl a další postup je na vás. Postup popsaný v posledních třech odstavcích jsem nedělal, stojí trochu moc peněz a já nemám zapotřebí se s někým přebíjet, kdo zaplatí za hru větší částku. To však neznamená že není odzkoušený. Z uvedeného postupu je zřejmé, že pokud chcete hrát Travian na špici, musíte investovat velké množství času a peněz. Travian je dobrá hra, ale spolu s placením zlatkami za různé výhody mě to připadá spíš jako bouda za účelem oškubání pubertální mládeže. A na mém příkladě je vidět že nejenom jich.


zpět