Divoké kmeny

5.2.2008

Tento článek by měl shrnout některé mé poznatky z mého dosavadního hraní webové hry Divoké Kmeny. Je to hra podobná Travianu, v některých ohledech jednodušší a tím i hratelnější. I když dle mého názoru je na tom Travian co se týče celkové propracovanosti a zajímavosti lépe. Travian však odmítám hrát díky způsobu jeho financování. Všechny zájemce o tuto hru však musím upozornit, že tato hra je podobně zdlouhavá a její dobré hraní vyžaduje stejně času jako Travian.

Pro hráče Travianu shrnu hlavní rozdíly těchto her. V Divokých Kmenech (dále DK) jsou časové intervaly přesunu mezi vesnicemi větší, takže dobývání vesnice, útoky i obchod trvá déle. Při hraní se musí brát daleko větší ohled na vzdálenost cíle. V DK jsou jednotky levnější a lze jich vyrobit více. Také se dá daleko více získat útoky na ostatní hráče a vojsko se lépe doplňuje. V DK nelze vesnici založit, jen dobýt. V DK je jednoduchá stavební fronta již v neplacené verzi, v placené pak vylepšená. Vylepšená stavební fronta je jediná výhoda placené verze jež umožňuje rychlejší růst a tím přímo zvýhodňuje platící hráče. Ostatní výhody pro platící hráče hru jen zpříjemňují jednodušším ovládáním a dodávají uceleněji a přehledněji setříděné informace. Pokud nepotřebujete moc spát, nenaleznete v DK žádné přímé znevýhodnění verze zdarma.

Jak začít s DK? Po registraci je dobré si vystavět několik stupňů surovinových polí a to ze začátku v poměru 3:2:1 (dřevo:hlína:železo). Do jakého levelu stavět surovinové budovy záleží v jakém stadiu rozehranosti hra je. V raných fázích funguje na sousedy začátečnická ochrana, takže se stejně nedá farmit, pak je lepší surovinové stavby stavět déle.

Když přestává platit začátečnická ochrana na sousedy je dobré postavit si kopiníky v počtu asi 20-ti ks. Kopiník sice není dobrý ani do útoku, ani do obrany proti pěším jednotkám, ale je výborný na farmení. Unese totiž velmi mnoho zboží a je velmi levný. Poměr nosnosti k jeho ceně je něco přes 30%, takže s určitou dávkou opatrnosti ve výběru cíle je to dle mého názoru po lehké kavalerii nejlepší jednotka na farmení. Lehká kavalerie je však v této fázi hry velmi nákladná jednotka, protože je nutné pro její produkci vystavět další budovy a to by vedlo k zastavení růstu vesnice.

V této fázi je důležité farmit co to dá. Je dobré polovinu zisku z farmení investovat do surovinových staveb a druhou do rozšiřování armády. Když nastane čas kdy se začnou rozvíjet i vaši sousedi, je dobré vystavět budovy nutné k produkci sekerníků a šermířů. Taky trochu postrčit hradby. Šermíři jsou dobří hlavně na obranu a sekerníci při útoku na větší cíle, nebo pro jistotu při prvních útocích na větší prázdné vesnice. Při farmení někoho, kdo se snažil doplňovat stále zničené jednotky jsem v této fázi hry používal mix jednotek sekerník a kopiník, abych dosáhl požadované síly a nosnosti.

Pak jak budete růst si dělejte budovy pro produkci dalších jednotek. Zvlášt důležitá je lehká kavalerie. Po jejím zavedení do farmení se velmi zvětší okruh vašeho dosahu. Je důležité často farmit a to hlavně v okolí vašich silných sousedů. Tím jim zabráníte v růstu. Farmení je velmi zdlouhavé. Abych si to zjednodušil, využíval jsem výhod internetového prohlížeče opera a placené verze DK. Jednou za dva dny jsem vstal dříve, vymazal jsem všechny oznámení a pečlivě jsem rozeslal jednotky do útoků. 3-4x denně jsem přišel k PC , a vždy všechna oznámení o útocích z jedné stránky jsem si za pomocí kláves Ctrl+Shift a kliku levého tlačítka myši otevřel do záložek. V jednotlivých záložkách jsem dal vždy zopakovat útok se stejným počtem jednotek (tato možnost je pouze u placené verze), zkontroloval cíl aby se nezměnil majitel a potvrdil odeslání útoku. Takto se dá poslat i 200 útoků za 1/4 hodiny. Večer, po posledním poslání útoku jsem vždy vymazal z oznámení všechny záznamy, abych věděl kde mám druhý den začít. (Ze seznamu jsou vám totiž v 5 hodin ráno vymazány nejstarší záznamy.)

Když máte surovinové budovy kolem levelu 25, je dobré začít myslet na novou vesnici. Pokud nemáte hlavní budovu minimálně na levelu 20, pak to rychle napravte. Pak začněte prokládat výstavbu surovinových budov, skladů a selského dvora výstavbou kovárny. Kovárna je levná a trvá dlouho, takže se vám při její výstavbě nahromadí suroviny a můžete pokračovat surovinovým polem, jež je drahé, ale staví se krátce. Při první hře jsem udělal tu chybu, že jsem začal dostavovat kovárnu až po výstabě surovinových budov na level 30. Nevěděl jsem kam se surovinami. Musel zvyšovat level skladu, selského dvora a obchodníků. Protože jsem přistavoval armádu a posílal přebytečné suroviny spoluhráčům z mého kmene. Ani útoky na sousedy nepomáhali, armáda se sice zmenšila a mohl jsem ji doplnit, ale i to přineslo další suroviny.

Když máme postavenu kovárnu, šlechtický dvůr a vyrobenu zlatku, můžeme udělat šlechtice a zaútočit na svůj cíl. Je velmi důležitý si si tento cíl vhodně vybrat. Pokud je vesnice malá, pak ztratíte jejím dostavováním mnoho času. Pokud je cíl silný, můžete přijít o část armády, nebo dokonce šlechtice a čas ztratíte stejně. Pokud je cíl členem silného kmene, můžete vyvolat mnoho odvetných útoků. Pokud je cíl daleko, může dostat během dobývání snadněji podporu, naopak je-li blízko nezískáte další území k farmení.

Při dobývání vesnice je dobré první sundat obránci hradby. Zničení hradeb silného protivníka před dobýváním je skoro nezbytností. Při útoku na hradby musí být v útočné armádě dostatečné množství beranidel a pěších jednotek. Právě ztráty pěších jednotek určují ztráty beranidel při útoku a tedy i jejich účinnost. Kavaleristé by v útočné armádě měli eliminovat šermíře, lučištníci na koni eliminovat lučištníky a sekerníci co nejvíce převyšovat ostatní jednotky. Před samotnou akcí je dobré pokusit se odlákat obráncovy jednotky do jiné vesnice. Vysláním falešného útoku na vedlejší vesnici obránce můžete vyvolat poslání obráncovi podpory z hlavní vesnice do vedlejší. Na hlavní vesnici pak vyšlete útok asi 20 minut po falešném útoku Pokud je obráncova vedlejší vesnice dál, jednotky se nestačí před zbořením hradeb vrátit do hlavní vesnice a získáte tak výraznou výhodu.

Někdy může být výhodné pokusit se zničit nepřátelské jednotky ve vedlejší vesnici, kde má obránce menší hradby. Další fintou je pokusit se vyprovokovat odvetný útok. Napadený nezkušený hráč si po vašem útoku řekne, ten amatér má jen tak málo jednotek a odvažuje se útočit a směle pošle protiútok jež tvrdě narazí. (Jsou jedinci, jež vyšlou do steče i všechny své obranné jednotky.) Jeho dobití je pak o dost jednoduší.

Při dobývání se snažte o protivníkovi získat co nejvíc informací. Poptejte se kolegů z kmene, spojenců, přečtěte si jeho popisek a věk, podívejte se do žebříčků poražených protivníků jako obránce a útočník. Sledováním těchto žebříčků delší čas získá te přehled o jeho aktivitách. Při útocích pečlivě sledujte jeho taktiku. Před útokem je většinou dobré protivníky vyšpehovat. Před špehování se zeptejte svých kolegů z kmene a spojenců v okolí, jestli ho nedávno nešpehovali oni. Někdy by ho však špehování mohlo poplašit, jindy se špehování nemusí povéct. Můžete taky využít toho, že útok bez špehování může vypadat jako práce amatéra. Špehování je někdy dobré provést i bezprostředně po úspěšném útoku, aby jste získali přehled o jeho jednotkách venku. Informace o síle hráče můžete získat i z nepodařeného útoku beranidly, či katapulty a to tak, že údaje z útoku můžete vložit do simulátoru a zadat různé variace obráncova vojska. Ty při nichž je poškození obránce stejné jako v simulátoru, připadají v úvahu.

Při samotném útoku šlechticemi platí to samé jako při útoku beranidly a sice úspěšnost šlechtice určuje úspěšnost pěších jednotek. Pokud jsou ztráty pěších jednotek větší než 50%, přicházíte o šlechtice. Dobývání můžete značně urychlit tím že pošlete více šlechticů za sebou. Pozor však, aby jste to s počtem útoků nepřehnali a nedobili jste danou vesnici několikrát za sebou a tím přišli o šlechtice. Řekněme že jste vyšpehovali nedalekou vesnici. Ve vesnici je vojsko a je slabé. Pošlete Jeden čistící útok s 1000 sekerníků, 300 lehké kavalerie a za ním 4 útoky se šlechticem a stem sekerníků. Přičemž do posledního útoku se šlechticem jste ještě přibalili po 400 šermířů a kopiníků. Pozor, aby měl útok šlechticem efekt, musíte ho na rozdíl od travianu umístit do samostatného útoku. Útok může dopadnout dobře a během dvou hodin máte další krásnou vesnici.

Za tu dobu majitel ani nemusí o ničem vědět a k PC přijde jako majitel nové vesnice na okraji mapy. Ovšem je taky možné, že vesnici již nějakou dobu dobývá váš další soused a tu hrstku jednotek tam právě poslal kamarád obránce jako podporu. Oddanost vesnice je 15%. První šlechtic dobije vesnici, druhý si na ní vyláme zuby a umře. Třetí ji znova dobije a čtvrtý, posílen o obrané jednotky jí i když se ztrátami dobije taky. Za čtvrt hodiny přijde ten třetí soused co vesnici začal dobývat před vámi a přebere ji on. Jo dobývání vesnic je věda. Je otázkou zda dobýt vesnici rychle s riskováním šlechticů, či pomalu a riskovat, že vám ji zatím přebere někdo jiný.

Při hraní DK je důležitý výběr kmene. Silný kmen dokáže odradit útočníka již svým názvem. Avšak ve velkých kmenech se někdy ztrácí dobrá parta a hlavně spolupráce. Pak vám může být silný kmen v popisku na nic. Při výběru kmene doporučuji brát ohled nejenom na celkové skóre, ale taky na bodový průměr hráče. Hráč s body pod 2000 může být pro kmen spíš přítěží, než oporou. Vyhýbejte se kmenům s velkým počtem slabých hráčů.

To je prozatím všechno. Pokud se vám článek o DK líbí a přejete si pokračování, napište mi na mou adresu pochvalný mail. Můj mail je : p.richter@babala.org .

Další články o DK:
Divoké kmeny - jednotky a obrana.
Divoké kmeny - útok

Webová hra jež vytvářím o volných chvílích:
WMW - tahová strategie

Zpět na hlavní stránku.